آژانس مسافرتی جابان گشت کرمانشاه

پیشرو در ارائه خدمات تورهای متنوع گردشگری

سفر به ترکیه- لیر یا دلار؟


افرادی که برای اولین بار با تور استانبول سفر می کنند یکی از بیشترین سوالاتی که مطرح می کنند و از ما می پرسند این است که در سفر به استانبول با خود دلار ببریم یا لیر ؟

ما نیز همیشه به آنها توصیه می کنیم که نه تنها برای سفر به استانبول بلکه برای سفر به هر کشور دیگری به جز ترکیه دلار آمریکا خریداری کنند بهتر است تا پول رایج آن کشور را بگیرند. 
در ابتدا لازم است بگوییم که واحد پول ترکیه لیر است، هریک لیر ترکیه برابر صد کروش است. در زمان استفاده از اسکناس های لیر نهایت دقت را داشته باشید، به طور مثال اسکناس های 5 و 50 لیر ای مشابه هم هستند.

با توجه به اینکه کشور ترکیه یکی از مناطق توریست پذیر است از نقاط مختلف جهان گردشگر به این کشور سفر می کنند و ارزهایی چون دلار و یورو از پول های رایج در کشور ترکیه می باشد که گردشگران می توانند در مناطق گردشگری، رستوران ها و … استفاده کنند. در مواقعی کالاهایی را با قیمت یورو و دلار خواهید دید که البته خرید کالا با لیر خیلی به صرفه تر از دلار یا یورو است.

اما با توجه به توریستی بودن ترکیه و مسافرین زیادی که سالانه از اقصی نقاط جهان به این کشور هجوم می‌آورند، ارزهای دیگری از جمله دلار آمریکا و یورو نیز در اکثر مناطق گردشگری، رستوران‌ها و مراکز خرید آن پذیرفته می‌شوند. به همین دلیل در سفر به این کشور در بسیاری از مکان‌ها ممکن است کالاهایی را مشاهده کنید که قیمتشان به یورو هستند. ولی توجه کنید که اگر برای خرید این کالاها به جای یورو، لیر ترکیه پرداخت کنید، برایتان به صرفه‌تر خواهد بود.در سفر به استانبول دلار بهتر است یا لیره؟پیش از اینکه بخواهیم توضیحات کامل ارائه دهیم، لازم است بگوییم که دلار ارز بین المللی است و نه تنها در کشور ترکیه بلکه در سایر کشورها نیز همراه داشتن دلار کارساز خواهد بود.


چرا گرفتن دلار بهتر است ؟

همانطور که گفتیم دلار ارز بین المللی و از لحاظ اعتبار بسیار معتبر تر از ریال، لیره و یا پول هر کشور دیگری می باشد و تقریبا در هر مکانی از این کشور می‌توانید آن را استفاده کنید و از طرفی نیز در تمامی صرافی‌ها می‌توانید آن را تبدیل به ارز دیگری نمایید.

معمولا همه ی ارزها همواره در حال کاهش و یا افزایش ارزش می باشند و احتمال سقوط آنها وجود دارد در حالی که دلار به این صورت نیست و اصولا دارای ثبات می باشد. بنابراین اگر شما دلار خریداری کنید با سقوط احتمالی لیره متضرر نمی شوید که هیچ بلکه سود هم می کنید. در سفرتان در ترکیه کم کم و به مرور با توجه به نیازتان دلار را تبدیل به لیر کنید و مصرف نمایید.

در نهایت بعد از سفرتان و بازگشت از ترکیه، در صورتیکه قصد سفر به کشور دیگری را داشته باشید می توانید دلارهایتان را با خود ببرید و در کشور بعدی استفاده کنید.


تبدیل ارز در ترکیه

بعد از اینکه تصمیم گرفتید که چه ارزی با خود ببرید، یکی از دغدغه های مسافران تبدیل ارز است. در شهرهای توریستی ترکیه خیلی راحت می توانید صرافی پیدا کنید، البته در مکان هایی چون هتل ها و فرودگاه ها نیز صرافی وجود دارد که بهتر است در این مکان ها تبدیل ارز انجام ندهید چرا که هزینه بیشتری از شما کسر می کنند.

در شهر استانبول می توانید به صرافی های اطراف بازار بزرگ بروید که هم از بازار دیدن کنید و هم اینکه در این محدوده تعداد صرافی ها بیشتر است و بخاطر رقابت برای جذب مشتری کمیسیون دریافت شده برای تبدیل ارز کمتر می‌شود.
در نحوه نگهداری از پول هایتان دقت کنید چرا که اسکناس های آسیب دیده را احتمالا نتوانید در صرافی ها تعویض کنید.

برای CHANGE پول خود اصلا نگران هیچ چیزی نباشید بدون شک در استانبول تعداد زیادی صرافی برای این کار وجود دارد . (نه تنها در استانبول بلکه در همه ی شهرهای توریستی دنیا تعداد صرافی ها برای CHANGE کردن پول زیاد می باشد ، بنابراین نگران این موارد نباشید.)

نکته ی دیگری که باید در نظر بگیرید این است که کل پول خود را نباید یکجا CHANGE  کنید بلکه بهتر است هر روز به میزان نیازتان این کار را کنید. ( حتما CHANGEکردن پولتان را فقط و فقط در صرافی های ترکیه انجام دهید). همه ی دلارها را یکجا با خود نبرید حواستان به جیب برهایی که در اطراف صرافی ها کمین می کنند باشد.

برای مشاوره در خصوص تورها اطلاعات خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.

جابان گشت چه ساعتی با شما تماس بگیرد؟

تصویر امنیتی